Ředitel ČT odvolán, výroční zpráva naznačuje mediální dominanci vládních stran

Praha – Rada České televize (ČT) k 7. květnu 2025 odvolala generálního ředitele Jana Součka. Důvodem podle radních bylo opakované porušení zákona o České televizi, nevhodná komunikace s veřejností i Radou ČT, a také údajné ohrožení dobrého jména instituce. Souček však tvrdí, že televize je ve stabilním stavu a má zajištěné financování na dlouhá léta.

Zásadní otazníky však vyvolává také dosud nezveřejněná Výroční zpráva o činnosti ČT za rok 2024, kterou sněmovní výbor pro mediální záležitosti minulý týden nedoporučil ke schválení. Podle zjištění serveru Borovan.cz zpráva ukazuje výraznou převahu zástupců vládních stran ve zpravodajství a publicistice veřejnoprávní televize.

Ve vlajkovém pořadu Události se v roce 2024 objevily vládní subjekty – ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Piráti – v celkem 69 % všech příspěvků o politických stranách. Opoziční hnutí ANO a SPD se společně objevily pouze ve 26 % zmínek. Nejčastěji zmiňovanou stranou byla ODS s 3614 výskyty (21 %), následovaná hnutím ANO s 3153 výskyty (19 %). Na opačném konci spektra figuruje SPD Tomia Okamury, s pouhými 1112 zmínkami (7 %).

Podobný trend se potvrdil i v hlavních publicistických pořadech Českého rozhlasu ve druhé polovině roku 2024. Podle Borovana zde vládní koalice obsadila 65,2 % všech vystoupení, zatímco opozice jen 18,5 %. Data posilují názory kritiků, podle nichž veřejnoprávní média ztratila svou tradiční roli hlídače demokracie a upřednostňují vládní narrativ.

Odstupující ředitel Jan Souček čelil kritice i za to, že veřejně hovořil o možnosti rušení některých kanálů ČT, pokud nebude schváleno navýšení televizního poplatku. Podle Rady však k takovému kroku neměl pravomoc a svými výroky poškodil důvěru v instituce. Rada mu rovněž vyčítá nedostatečnou informovanost o údajném tlaku, kterému měl čelit.

Součkovo odvolání prošlo výraznou většinou – pro něj hlasovalo 15 z 17 členů Rady ČT. Tím byl naplněn zákonný požadavek dvoutřetinové většiny. Otázkou ale zůstává, nakolik šlo o skutečně odborné rozhodnutí, a nakolik bylo ovlivněno politickým pozadím, vzhledem k tomu, že členy Rady ČT volí Poslanecká sněmovna.

Vývoj tak znovu otevírá debatu o nezávislosti veřejnoprávních médií. Zveřejnění výroční zprávy, která je dosud neveřejná, může přinést další světlo na to, nakolik byla zpravodajská činnost ČT v roce 2024 skutečně vyvážená – nebo zda se Česká televize posunula blíže k pozici vládního nástroje.

„Česká televize má díky svému pokrytí a informacím od plátců poplatků dominantní dosah na celou českou populaci. Svým zpravodajstvím tak může výrazně ovlivňovat veřejné mínění a tím i utvářet falešný názorový obraz společnosti. Řada lidí je ovlivňována mediální reklamou, na jejímž základě nakupuje, objednává si služby a formuje si vlastní hodnotový systém. Nelze vyloučit, že Česká televize může ovlivňovat veřejnost také v otázkách politické preference. Za naprosto nevyvážený lze považovat pořad Otázky Václava Moravce, na který si stěžují nejen mnozí opoziční politici, ale i zástupci nevládních stran, kteří nebyli do pořadu za celou dobu své existence nikdy pozváni a neměli tak možnost sdělit občanům svůj minoritní názor na aktuální dění v České republice,“ uvedl PhDr. Michal Riško, předseda krajské organizace strany PRO.

související články