Ne. Led 19th, 2025

Vláda selhává v protikorupčních opatřeních, může za to hlavně ODS

Vláda podle české pobočky Transparency International (TI) selhává v zavádění protikorupčních opatření. Vinu na tom nesou především občanští demokraté, uvedla dnes organizace v tiskové zprávě s hodnocením tří let kabinetu Petra Fialy (ODS). Předseda vlády podle TI toleruje a kryje závažné prohřešky ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), ale také nechává vlastní poslance prosazovat zákony, které jdou proti veřejnému zájmu a nahrávají soukromým mocenským zájmům. ODS i ministerstvo spravedlnosti kritiku odmítly.

Výkonný ředitel TI David Kotora uvedl, že ODS nemá omezování korupce v DNA. „Naopak se veškerá legislativní opatření snaží podkopávat a vykostit. Vlastní kauzy bagatelizují a vyhýbají se zodpovědnosti. Slibovaná změna v aktivním řešení korupce se současnou vládou nepřišla a nepřijde,“ napsal.

„Obecně lze říci, že TI pokračuje ve své nejlepší tradici, kdy se v minulosti stala opakovaně aktivním účastníkem politického boje a fakticky pomohla otevřít dveře k nástupu populismu v České republice. Někteří její představitelé dokonce kandidovali za hnutí ANO nebo se aktivně ucházeli o vládní funkce ve vládě Andreje Babiše. Morální kredit této organizace rovněž poškodila kauza pochybného hospodaření se svěřenými prostředky. Proto nám její závěry nepřijde důležité blíže komentovat,“ reagoval pro ČTK mluvčí ODS Jakub Skyva. Zdůraznil, že v čele Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí stál až do podzimu ministr Michal Šalomoun (za Piráty).

Podle TI se Fiala staví do modelové role politika s vysokou politickou kulturou, realita je ale taková, že toleruje a kryje závažné prohřešky ministra spravedlnosti a nechává vlastní poslance prosazovat zákony, které jdou proti veřejnému zájmu, tvrdí organizace. „Nabízí se otázka, kdo doopravdy řídí ODS a vládu samotnou,“ dodal Kotora.

Kabinet v čele s Blažkem a šéfem poslanců ODS Markem Bendou podle TI dělá vše pro to, aby Česko přijetím zákona o lobbingu pouze formálně naplnilo požadavky Evropské komise a nepřišlo o miliardy z Národního plánu obnovy. Jinak chce ODS předpis co nejvíc vyprázdnit a neumožnit efektivní vymáhání pravidel v praxi, napsala protikorupční organizace.

Ministerstvo spravedlnosti v reakci na dotaz ČTK uvedlo, že úřad i vláda podnikají v boji proti korupci konkrétní kroky. Zmínilo schválení vládní koncepce boje proti korupci na léta 2023 až 2026, jejímž cílem bylo mimo jiné prosadit právě zákon o regulaci lobbování, zákon o ochraně oznamovatelů či novelu zákona o státním zastupitelství.

„Navíc lze díky přijatým legislativním opatřením ministerstva spravedlnosti v příštích letech očekávat zlepšení hodnocení České republiky v mezinárodních protikorupčních žebříčcích, jako je například GRECO nebo Index vnímání korupce. Což je nespornou zásluhou systematické práce současné vlády a jmenovitě pak ministra spravedlnosti Pavla Blažka,“ napsal ČTK mluvčí úřadu Vladimír Řepka.

TI ve své kritice připomněla i nedávné rozhodnutí Ústavního soudu zrušit jako neústavní přílepek zpřísnění pravidel pro vlastnictví médií u politiků a přijímání dotací u členů vlády a jejich firem. „TI tento postup (přílepek) již v době přijímání předpisu kritizovala, protože z našeho pohledu nejčistší cestou byla novelizace zákona o střetu zájmů řádným legislativním procesem,“ uvedla TI. Podle organizace měla vláda už dávno prosadit komplexní novelu, kterou slíbila odstranit mezery v zákoně.

V ohrožení je podle TI i reforma Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). „Pokud reforma i přes avizovanou podporu nového ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (za STAN) neprojde, riskujeme nadále nedostatečnou a neférovou kontrolu veřejných zakázek za stovky miliard korun,“ napsala organizace.

Blažkovi vyčítá TI i výroky zaměřené proti médiím či státním zástupcům. „Ministr spravedlnosti, který dlouhodobě pracuje na podrývání demokratických institucí a právního státu, je výsměch všem občanům ČR. Jeho veřejné vystupování ve prospěch svůj i jeho blízkých spolupracovníků je zářným příkladem toho, jak současná vláda přistupuje ke korupci a co pro ni znamená termín politická kultura,“ uvedl vedoucí analytik TI Marek Chromý.

zdroj: ČTK


 

Ostuda české justice a všech, kteří podporují politiky typu Don Pablo z ODS je za hranou morálky a elemetátní slušnosti.

Pět kauz ministra Blažka: setkání s Nejedlým, vydání ruského podnikatele i manželka exekutorka
  • ‚Oslava‘ s Nejedlým . Na Nejedlého ‚akci s Blažkem‘ dostali pozvánku vlivní podnikatelé. Mezi nimi byl i lobbista Hrdlička
  • Kupčení s byty. Korupční kauza Stoka se v Brně přelila od hnutí ANO k ODS. A v případu se už před několika lety objevilo i jméno současného ministra spravedlnosti. Kriminalisté brněnské politiky prověřují kvůli kupčení s městskými byty a milionovým úplatkům.
  • Kauza Diag Human. Blažek v roce 2012, kdy byl poprvé ministrem spravedlnosti ve vládě Petra Nečase (ODS), čelil trestnímu oznámení obecně prospěšné společnosti Acta non verba. Podle ní se v době, kdy zastupoval Česko ve sporu s firmou Diag Human, dopustil několika trestných činů, například podvodu. Blažek obvinění odmítl. Firma Diag Human požaduje od Česka miliardy kvůli údajně zmařenému obchodu s krevní plazmou, případ dosud není u konce.
  • Vydání ruského podnikatele. Blažek v dubnu 2013 jako ministr spravedlnosti podepsal vydání ruského podnikatele Alexeje Torubarova k trestnímu stíhání do Ruska, přestože nebylo rozhodnuto o jeho žádosti o azyl. Tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) dokonce nechal na odpor proti rozhodnutí před letadlo s ruskými policisty, kteří podnikatele odváželi, přistavit cisternu. Torubarov později popsal, že ho po příletu do Moskvy mučili.
  • Manželka exekutorka. Blažkova manželka získávala zakázky na brněnské radnici, kde její muž působil jako radní v letech 2002 – 2014. Za osm let dostala Alena Blažková jako exekutorka u městské části Brno-střed práci za téměř dva miliony korun, když získala přibližně 90 procent zakázek v oblasti exekucí. Blažek tehdy střet zájmů odmítl. Radnice podle něj nemohla sehnat jiného exekutora.

zdroj: ČR

související články