2 prosince, 2024

Andrej Babiš kritizoval porušování kodexu České televize v politice

Vládní novelu na zvýšení koncesionářských poplatků představil ministr kultury Martin Baxa (ODS), který nutnost navýšení poplatků zdůvodnil tím, že rozhlasové poplatky se nezvyšovaly od roku 2005 a televizní od roku 2008 na rozdíl od nákladů a inflace. Poplatek České televizi zvyšuje novela o 15 korun na 150 korun měsíčně a Českému rozhlasu o deset korun na 55 korun za měsíc. Do budoucna by se měla zvyšovat podle míry inflace, a tak občanům ČR bude možné stále poplatky navyšovat.

Nově mají poplatky platit domácnosti, které sice nemají televizní nebo rozhlasový přijímač, ale používají takzvaný chytrý telefon, tablet či počítač a jsou jakýmkoli způsobem schopny přijímat vysílání, tedy i prostřednictvím internetu. Ministr zdůraznil, že předloha zachovává princip, že za jednu domácnost bude nadále třeba platit jeden televizní a rozhlasový poplatek bez ohledu na počet zařízení, která jsou v držení jejích členů.

Novela mění také platby pro právnické osoby. Výše poplatku by už v jejich případě neměla záviset na počtu přijímačů, ale na počtu zaměstnanců. Firmy do 24 zaměstnanců by měly být od poplatku osvobozeny.

Účelem změn je podle vlády zajištění udržitelnosti financování a nezávislosti dvojice veřejnoprávních médií. Jan Jakob (TOP 09) uvedl, že novela k dosavadním úkolům přidává také boj s dezinformacemi, a to při respektování svobody slova.

Andrej Babiš novelu odmítl. Hnutí tvrdí, že rozhlasové a televizní poplatky jsou přežitý systém. Zrušení těchto poplatků chce také SPD, podle lídra hnutí Tomia Okamury by se měl provoz České televize a Českého rozhlasu hradit ze státního rozpočtu.

Vládní novela zachovává osvobození od hrazení poplatků i systém vymáhání plateb. Nadále bude možné čestným prohlášením placení odmítnout s tím, že zařízení, na něž se zákon vztahuje, domácnost nevlastní.

Andrej Babiš ve sněmovně veřejně uvedl desítky porušení kodexu České televize včetně konkrétních příkladů, kdy redaktoři porušili celou řadu povinností. Dále Babiš popisoval konkrétní situace, kde dochází k deformacím dodnes k jednoznačnému zvýhodňování a nadržování vládním politickým  stranám, ale navíc dochází i k manipulacím a nepřímém poškozování ostatních politických subjektů v České republice, které byly částečně nebo z cela vyřazeny z politických pořadů, které přihlásily své kandidáty k volbám.

Podle ankety mediakv.cz nejvíce média v předvolebních pořadech poškodili stranu Právo Respekt Odbornost (PRO), která do debat v České televizi byla pozvána naprosto minimální míře.

 

 

související články